top of page

NE ZAMAN NEREYE GİDELİM

                                                                  

Karar vermek zor ama seçenek çok...

Herkesin hangi mevsimi sevdiği farklılık gösterir. Nasıl hava koşullarında bulunmak istiyorsanız gideceğiniz yere ona göre karar verin. Bizde kış yaşanırken kimi ülkelerde hava sıcak oluyor kışın tropik bir ülkeye gidip akrabalarınız soğuktan donarken siz plaj fotolarını paylaşıp nispet yapabilirsiniz. Yazın sıcağından bulanırsanız kış yaşanan yerlere gidip rahat nefes alabilirsiniz. Bazı ülkelerde ise 12 ay boyunca ılıman iklim olduğu için istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

          
Gideceğiniz ülke veya şehrin orada olacağınız tarihlerdeki ortalama hava sıcaklıklarını internetten öğrenin ona göre karar verin ve size uyuyorsa gezi programlarınızı yapın. İnternet sitelerinde ne zaman nereye gidilir konulu onlarca yazı var, ay ay sıralamışlar şehirleri. Bence zamanınızı kendinize göre ayarlayın. Resmi tatiller ve izin kullandığınız tarihler dışında gezme şansınız olamayacağı için en iyi seçenekleri kafanızda belirleyin ve karar verin.

87eb4d45cdf5973e39adc9d472f33ab0.jpg

KIŞ VE YARIYIL TATİLİ İÇİN YURTDIŞI ÖNERİLERİ

Korona Virüse rağmen gezmek isteyen çılgınlar varsa...

Ocak ve Şubat aylarında dünyanın en güzel festival ve karnavalları yapılıyor. Çin, Tayvan ve Hong Kong'ta ki festivallere katılabilirsiniz. Bunların dışında Dubai, sıcak havası ve ocak ayı sonundaki alışveriş festivaliyle başka bir alternatif olabilir. Şubat ayında karnaval zamanı Rio De Jeneiro, Venedik ve Prag'a gidebilirsiniz. Vizesiz Uzakdoğu ülkeleri sıcak oldukları için Tayland, Singapur, Malezya, Endonezya ve Filipinler ısınmak için ideal yerler. Mısır da kışın oldukça güzel sıcaklık bahar havasında ve gündüzleri rahatlıkla Kızıldeniz'de plaj keyfi yapabilirsiniz. Parası ve vizesi olana Florida en güzel rahatlama, eğlence ve okyanus keyfi yapabileceğiniz yer.


Kayak yapmak isteyenler vizesiz balkan ülkelerini veya Avrupa’ nın ünlü kayak merkezlerini deneyebilirler.

Vizesiz gidebileceğiniz Ukrayna, Moldova ve Beyaz Rusya'da kışın kar görmek ve eğlenmek isteyenler için ilk seçeneklerden. Oldukça uygun fiyatlara gidilebiliyor ve alışveriş için çok ideal yerler var bu ülkelerde.

bangkok1.jpg

PASAPORTSUZ KUZEY KIBRIS VE GÜRCİSTAN

Komşular ziyaretçilerini bekliyor...

Pasaport çıkarmak zor geliyorsa pasaportsuz gidebileceğiniz yavru vatan KKTC ve Kafkas güzeli Gürcistan gezilip görülmesi gereken yerlerden. Kıbrıs, ılıman iklimi, casinoları,l üks otelleri, eşsiz kumsalları,
kiliseleri, camileri, müzeleriyle küçük ve şirin bir ada ülkesi. Fiyatları ülkemize göre pahalı ama ucuz uçak bileti veya feribotla ulaşım kolay. Kıbrıs’a genelde paket turlar ile gidiliyor. Daha ucuz ve kolay.Kafkasların güzel ülkesi Gürcistan ise ülkemize göre oldukça ucuz bir yer. Karadeniz'in yükselen yıldızı Batum Türkler tarafından en çok ziyaret edilen şehri. Hopa'dan otobüsle bir kaç saatte kimlikle Batum'a geçmek en çok kullanılan yöntem. İstanbul üzerinden düzenli uçuşlar var. Başkent Tiflis ve tarihi şehir Kutaisi diğer popüler kentler. Gürcistan’a tur ile veya tek olarak gidebilirsiniz. Yalnız gezginler için ideal bir ülke.Ülkede seyahat, konaklama ve yeme-içme ucuz ve gezmek güvenli.

surrogacy-in-Georiga-Tiblisi.webp

VİZESİZ ÜLKELER

Gezmeye vize istemeyen ülkelerden başlayın...

Özellikle vize istemeyen Balkan ülkeleri Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ,Bosna Hersek,Kosova ile Doğu Avrupa ülkelerinden Moldova, Ukrayna ve Beyaz Rusya yakın, ucuz seyahat etmek isteyenlerin gözdesi. Ucuza uçak bileti bulmak kolay ve bu ülkelerde hayat ülkemize göre çok daha ucuz. Konaklama ve yeme, içme oldukça ucuza geliyor.

Eğer maddi olarak durumunuz iyi ise bende para çok ,isteğim yere giderim ama vizeyle yine de uğraşmam diyorsanız vizesiz Asya ülkeleri oldukça popüler. Tayland, Malezya, Endonezya, Hong Kong, Makao, Singapur, Tayvan, Japonya, Güney Kore, Filipinler sadece uçak biletinizi alıp pasaportunuzla vize ile uğraşmadan gidebileceğiniz başlıca Asya ülkeleri.

Yine uzaklarda ve Asya ülkelerine göre ucuz bilet bulması daha zor olan Latin Amerika'da 30 ülkeye vizesiz gidebiliyorsunuz. Brezilya, Arjantin, Peru, Meksika, Venezuela, Kolombiya, Küba en çok tercih edilen ülkeler.

Afrika kıtasında ise Fas, Tunus ve

Güney Afrika Cumhuriyeti vizesiz ve kolay gidebileceğiniz en çok tercih edilen ülkeler.

Visa_requirements_for_Turkish_citizens.p

RİSKLİ ÜLKELERE DİKKAT EDİN

Güvenli olmayan ülkelere seyahat etmeyin...

Maalesef kimi ülkeler bazı nedenlerden dolayı güvenli değil. Hiç bir Şekilce can güvenliğinizi riske atmayın. Bir yere gitmeden önce o ülkenin risk durumuna bakın. Güvenlik , sağlık alanlarında hangi ülkelerin düşük veya yüksek riskli olduğunu öğrenmek en iyi kaynak dünya risk haritası. 

Map1.png
Nereye Gitmeli ?: Haberler
bottom of page