top of page

GEZGİNLER İÇİN GEZİ REHBERİ

Son yapılan araştırmalarda insanları en çok mutlu eden şey seyahat etmekmiş. Gezmek için zengin olmaya gerek yok. Alternatif yollarla ulaşım, konaklama, yeme-içme, alışveriş vb. bir çok şey eskisinden daha ucuz artık. Basit yöntemlerle sende dünyayı gezebilirsin. Öncelikle harcamaları azaltıp tasarruf etmelisiniz. Gereksiz harcamaları azaltın. İhtiyacınız olan şeyi alın pahalı ve lüks olanı değil. İnternetten her şeyi daha ucuza ve hızlı almak mümkün. İnternet sitelerinde de karşılaştırmalar yapın. Hediye almak isteyenlere ihtiyacınız olan şeyleri söyleyin onları alsınlar. Lüksten vazgeçin.10 bin lira verdiğiniz Iphone' nun borcunu öde öde bitmez. Daha ucuza telefon alıp kalan parayla bir kaç ülke gezebilirsiniz. Sigara ve alkol en büyük düşman. Bunlara harcanan paraya yazık. O parayla her ay yeni bir yere gidebilirsiniz. Gereksiz abur cubur almayı ve dışarda yemeği azaltıp para biriktirin, gezin. Küçük birikimler zamanla büyür unutma!

solo_travel_alanya.jpg

YENİ TREND YALNIZ GEZMEK!

Özgürce gezmenin tadını çıkarın...

Lonely Planet’ın yayınladığı araştırmaya göre, yalnız gezmek isteyen gezginlerin sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. En fazla yalnız seyahati tercih eden millet Almanlar. Almanların yüzde 80'i gelecek seyahatlerine yalnız çıkacaklarını söylüyor. Araştırmanın bir ilginç sonucu da gezginlerin artık tur, tatil paketi gibi hazır seçenekler yerine kendi seyahatlerini kendi planlamayı seçmesi. Seyahatlerin içeriği de değişiyor. Gezginler daha zengin bir tecrübe arıyor. Ankete katılanların yüzde 29'u yeni bir destinasyonu keşfetmek, yüzde 33'ü gideceği yerde yeni bir beceri edinmek istiyor. 2022 özgür ve tek başına seyahat edenlerin yılı olacak gibi. Tabi ki Korona Virüs e bağlı hala gezip gezemeyeceğimiz. Bende tek başıma onlarca şehre gittim ve oldukça keyif verici oluyor. İyi araştırma ve planlama yaptıktan sonra kendi kendinizin rehberi olur özgürce gezer ve öğrenirsiniz. Tabi ki yalnız gezmenin bazı dezavantajları var ama zamanla bunları ortadan kaldırabilirsiniz. Önemli olan her türlü olumlu veya olumsuz olaya hazırlıklı olmak, sabırlı ve planlı hareket etmek.

Man-reading-book-at-airport-e14987491382

ÇOK OKUYAN MI ÇOK GEZEN Mİ BİLİR ?

Gezerek öğrenmek en iyisi...

Araştırmalara göre; insanlar okuduklarının sadece % 10'luk bir kısmını hafızalarında tutabiliyor iken, görüp, duyup, söyleyip ve dokunabildiklerinin ise %90'lık bir kısmını belleklerinde tutabiliyorlar. Çok Gezen insanlar bizzat hayatla iç içe olur. İnsan okuduklarını unutur, ama yaşadığını unutmaz. Çok Gezen bilgiyi bizzat yerinde görür ve öğrenir. Görmek başkadır. Gezerek öğrenmek birçok duyuya hitap ettiği için daha kalıcıdır. Kitaptan okumak teorik bilgidir, gezmek ise pratik bilgidir ve en kalıcı öğrenme bizzat yaparak yaşayarak öğrenmedir. Keşfetmek, keşfedileni okumaktan daha yararlıdır, daha akılda kalıcıdır. Münazara yarışmasında biraz rakibe zorluk çıkaracak ve rakibin tezini çürütecek bir yaklaşımda bulunacak olursak okuyan insan sadece okuduğuyla kalır ve okuduğu şeyle ilgili bir fikir edinebilir ama gezen bir insan uygulamalı olarak öğrenir.
Siz hem okuyun hem gezin genel kültürünüz ve bilginiz artsın :)

1486983290_fb_post_2.jpg

GEZEREK PARA KAZANDIRAN 10 MESLEK!

Gezmek için bütçe kısıtlı ise hem çalışıp hem gezin....

Yapılan araştırmalara göre hem gezerek hem para kazandıran 10 meslek belirlenmiş. Siz de ben gezmeden duramam diyorsanız bu mesleklerden birini ya da daha fazlasını deneyebilirsiniz.

1.Tur Rehperliği. Gezerek para kazanmada akla ilk gelen meslek.

2.İngilizce Öğretmek. Bir çok ülkede İngilizde dersi verebilirsiniz.

3.Blog Yazarlığı. İyi bir site kurarak para kazanan gezgin çok artık.

4.Serbest Meslek. İstediğin işi başkalarından bağımsız yapmak.

5.İnternet Yatırımcısı. İnternet üzerinden istediğin yerden yap.

6.Otelde Çalışmak. Sezonluk olarak farklı otellerde çalışıp gezebilirsin.

7.Çocuk Bakıcılığı. Yurt dışında çocuk bakıp para kazanabilirsiniz.

8.Garsonluk. Hangi ülkeye giderseniz gidin garsonlara iş hep vardır.

9.Çiftliklerde Çalışmak. Çalışarak yemek ve konaklamaya para verme.

10.Cruise Gemide Çalışmak. Deniz ve gemileri sevenler için ideal.

Eğer evlilik ve çocuk fikri önceliği olanlar için bu meslekler size en uygun meslekler olmayabilir. Artık günümüzde evlilik ve çocuk olayı ikinci plana atıldığı için bizim gibi özgür ruhlu insanlar bu meslekleri seçerek hem gezip hep eğlenip hem de para kazanabilirler.

turkiye

GEZMEYE ÜLKEMİZDEN BAŞLAYIN

Yurt dışına çıkmadan önce cennet vatanımızı keşfedin.....

Nedense bir çok gezgin daha kendi ülkesini gezmeden diğer ülkelere görmeye merak sarıyor. Bence öncelikle kendi kültürel ve doğal güzelliklerimi görmeliyiz. Ülkemiz Dünya'nın en çok turist çeken ilk 10 ülkesinden biri. Gezip görmek için yüzlerce yer mevcut. Yurt içinde bir yere giderken önceliğiniz size daha yakın olan yerler olsun. İstanbul’da yaşayan birinin daha önce şehir dışına çıkmadıysa ilk gezisini Van’a yapması kendisinde endişe yaratabilir Daha önce bulunmadığı bir bölgede alışkın olmadığı için bazı sıkıntılar yaşayabilir. Bu kişinin İstanbul dışındaki ilk gezisini Edirne, Bursa, Bolu veya Çanakkale gibi yakın bölgelere yapması daha mantıklı olacak ve daha kolay tecrübe kazanmasını ve kendine güveninin bilinçli şekilde artmasını sağlar. Gideceğiniz şehirlerde önceliğiniz arkadaş veya akrabanızın olduğu yerler olursa gezmeye yeni başlayanlara kolaylık olur.


Yeni gezmeye başlayanlara tüyolar
Hiç kimseyi tanımadığınız bir şehre giderken öncelikle ulaşım ve konaklama olanaklarını inceleyin. Yanınıza aileden birini yada arkadaş alarak daha rahat gezebilirsiniz. Tek olmadığınız için kendinizi daha güvende hissedersiniz ve canınız sıkılmaz. Kimileri alışkın olmadığı için yalnız bir yere gitmekten çekinir. Bu duygular zamanla değişiyor ve eğer maceracı, keşfetmeyi seven özgürlüğüne düşkün biriyseniz gezi tecrübeleriniz arttıkça daha çok yalnız gezmeye merak salıp tek başınıza gezmeye başlarsınız. Bunun avantaj ve dezavantajları kişiden kişiye değişiyor tabi ki. Tek başına gezmek cesaret ve kendine güvenme işi bunu herkes başaramaz. Tek başına gezmek için öncelikle bunu yapan gezginlerin önerilerini dinleyin. İnternette yüzlerce tek gezen ve blog veya internet sitesi olan gezginler mevcut.

_methode_sundaytimes_prod_web_bin_6c16de

TÜRKİYEDE GÖRÜLMESİ GEREKEN İLK 10 İLİMİZ

Ülkemizde gezecek yer çok yeter ki yola çıkın....

Dünya'nın en büyük seyahat sitesi Tripadvisor 'da milyonlarca kişinin oyları ile dünyanın enleri belirleniyor. Bende şehir ve gezilecek yerleei kıyaslayıp bu listeyi verilen oylara göre bu listeyi yaptım. Ülkemizin en çok sevilen ve ziyaret edilen 10 ili;

1.Nevşehir.Dünya'da benzeri olmayan Kapadokya'nın en iyi yerlerini barındıran Nevşehir yabancı ve yerli turistlerin gözdesi. Bana göre de en çok görülmesi gereken yer Kapadokya. Her mevsim ayrı bir güzelliği var. Göreme, Ürgüp, Avanos, Üçhisar ve Çavuşin en güzel yerleri.

2.İstanbul. Kimine göre Dünya'nın başkenti kimine göre binlerce yıllık tarihiyle en güzel yer. İstanbul Avrupa'da Londra'dan sonra en popüler ve en beğenilen şehir. Mutlaka ziyaret edilmeli.

3.Muğla. Deniz ve doğa denince ülkemizin en güzel yerlerini barındıran Muğla özellikle yaz sezonu oldukça popüler. Fethiye, Marmaris, Dalyan, Bodrum ve Datça en güzel yerleri.

4.Antalya. Yıllık 10 milyondan fazla yabancı ziyaretçisiyle Antalya ülkemizin ikinci en çok ziyaret edilen şehri. Yaz tatillerinin gözdesi. Manavgat, Side, Kemer, Alanya, Kalkan, Kaş ve Belek en güzel yerleri.
5.İzmir. Ülkemizin en çok ziyaret edilen ören yeri Efes antik kentini  barındıran Ege'nin incisi İzmir ülkemizin en büyük üçüncü şehri. Selçuk, Bergama, Çeşme, Foça, Urla, Gümüldür en güzel yerleri.

6.Çanakkale. Gelibolu Milli Parkı, Truva antik kenti, müzeleri, şehitlikleri, Bozcaada ve Gökçeada' yı barındıran Çanakkale özellikle 25 Nisan Anzak Günü’nde atalarını anmaya gelen  Avustralya ve Yeni Zelanda' lı turistlerle dolup taşıyor.

7.Denizli.Yine eşi benzeri olmayan Pamukkale'yi barındıran Denizli ülkemizin gözde turizm yerlerinden. Kaplıcaları, antik şehirleri, milli parkları ile  Denizli mutlaka görülmeli.

8.Ankara.Ülkemizin başkenti Ankara son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Yüce önderimiz Atatürk'ün yattığı Anıtkabir en çok ziyaret edilen yeri. Müzeleri, parkları, modern mimari eserleriyle Ankara ülkenin en genç ve modern şehri.

9.Bursa.Tarihi çok eskilere giden eski Osmanlı başkenti yeşil Bursa mimari eserleri, türbeleri, müzeleri, parkları ve İskender Kebabıyla ziyaretçilerini bekliyor. Uludağ, İznik, Uluabat, Mudanya ve ülkemizin en güzel köylerinden Cumalıkızık Bursa'da.

10.Trabzon.Karadeniz bölgesinin en çok ziyaret edilen ili, Sümela Manastırı, kiliseleri, yaylaları ,müzeleri ile oldukça ilgi çekiyor.

Listede olmayan illerimizin bazılarının sahip olduğu eserler de ülkemizde oldukça ziyaret ediliyor. Bunlar arasında Adıyaman'daki tanrıların dağı Nemrut Dağı Milli Parkı, Konya’da ki Mevlana Müzesi, Edirne'deki Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Cami, Şanlıufra'nın Balıklı Göl'ü, Van'ın Akdamar Adası, Gaziantep' teki Zeugma Müzesi, Mardin'in Midyat ilçesi, Doğubeyazıt'ta ki İshakpaşa Sarayı, tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu, üç dinin buluştuğu hoş görü şehri Hatay sayılabilir.

Ülkemizde gezecek yer çok yeter ki merak edin ve zaman yaratın.


Gezi Rehberi: Dersler ve Programlar
bottom of page