top of page

EN İYİLER

KENDİ SEÇİMLERİM EN İYİ SEYAHAT VE GEZİ LİSTEMİ PAYLAŞIYORUM

Bugüne kadar 30'den fazla ülkede 300'den fazla yerleşim yerinde bulundum. Tabi en iyileri hangisi karar vermek zor ve herkesin ilgi alanları farklı olduğu için benim sevdiğim yer size çok ta çekici gelmeyebilir. Basit bir liste yaparsam en çok beğendiğim ve beni etkileyen yerleri sıralıyorum…En iyi gezilecek yerler, konaklama tesisleri, gezi kitap, film ve belgeselleri bu listelerde...

124715_f3e91ff6.jpg

YURT İÇİ GEZİLECEK YERLER

Türkiye'nin En İyileri

Türkiye

Bugüne kadar ülkemizin 7 bölgesinde onlarca iline gitme fırsatım oldu. Cennet vatanımızda gezilecek yüzlerce yer var ama nedense bizden çok yabancı turistler gezmeye geliyor. Kısaca bir liste yaparsam en çok sevdiğim yerler;

Marmara'da tabi ki İstanbul. Onlarca kez gitsem de her defasında farklı bir yer keşfedebiliyorum. Ayasofya Müzesi,Topkası Sarayı,Arkeoloji Müzeleri,

Sultanahmet'i, boğazı,İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Galata Kulesi,Rumeli Hisarı en çok ziyaret ettiğim yerleri. Trakya'nın en güzel yeri Edirne'de Selimiye Cami'ni gezerken vay be diyorsun ve ciğer yerken oh be diyorsun .Çanakkale'de Gelibolu yarımadası, Truva kenti en iyilerden. Doğduğum şehir Bandırma, Güney Marmara’nın en iyi ulaşım ağına sahip ve oldukça gelişmiştir. Kordonu, sahili, tarihi binaları, müzesiyle sizleri ziyarete bekliyor.

Erdek'in kamplar bölgesinde her sene kampa giderim .Kapıdağ yarımadasında keşif gezileri yapmak ve ıssız koylarında berrak denizinde yüzmek vazgeçilmezlerimden. Eski Osmanlı başkenti Bursa, mutlaka görmeniz gereken bir yer.Gez gez bitmiyor tarihi yerleri. Yemek ve tatlıları ise yerken sizi patlatana kadar bırakmıyor. Ege'ye inersek İzmiri çok severim. Kordonunda yürü yürü doymam. Bergama antik kentini çok beğenmiştim. Selçuk ilçesi,Efes antik kenti, Şirince Köyü, defalarca ziyaret edip asla bıkmayacağım yerlerden. Kuşadası en çok tercih ettiğim sahil kentlerinden. Kadınlar plajında dev dalgalarla zıplamak çok eğlenceli oluyor. Bafa Gölü, Milet ve Priene antik kentleri de beni etkileyen yerlerden. Herkes Bodrum'u sever ama bana kalesi dışında pek cazip gelen bir yer değil. Manisa'nın Salihli ilçesindeki Sardes antik kenti en beğendiğim antik kentlerden biri. Denizli'de ki essiz Pamukkale ve Hieropolis kenti beni büyüleyen yerlerden. Daha güneye inersek Marmaris, Datça, Dalyan ve Fethiye tatil için tercih ettiğim en güzel tarihi ve doğal güzelliklerini barındıran yerlerden .İztuzu Plajı'nda mutlaka yüzün. Ülkemizin en iyi Avrupa'nın ise en iyi 20 plajından biri seçildi.

Sıra geldi yaz tatillerinin vazgeçilmesi Antalya. Defalarca tatile gittiğim Akdeniz'in incisi kesinlikle en iyilerden. Kemer, Side, Manavgat, Alanya , Kaş , Kalkan en çok beğendiğim sahil kentleri bunların arasında favorim ise 2015 yılında 7 ay çalışıp yaşadığım yerdeki Side antik kenti. Side essiz kumsalları berrak denizi, Titreyengölü ve tarihi antik kentiyle her türlü güzellikleri barındıran bir yer. Likya yolu’da mutlaka keşfedilmeli.

Ülkemizin en güney ili Hatay'da askerdeyken 3 ay kaldım ve gezme fırsatım oldu.3 dinin buluştuğu hoşgörü kenti Antakya mutlaka gezilmeli.

Tarihi ve doğal güzellikler oldukça fazla olan kentin yemekleri ve tatlıları da müthişti. Doğu karadeniz'de Trabzon en beğendiğim yer. Sümela Manastırı'nı gezerken insan hayranlık duyuyor .Doğu Anadolu'da Van'da askerken 9 ay kaldım. Van Gölü'nde yüzmek çok farklıydı Van Kalesi'ne çıkmak ise zorlu ama keyifliydi. Askerken gidemesem de en çok merak ettiğim yerlerden biri olan Akdamar Adası'na bir dahaki gidişimde mutlaka uğrayacağım. Ayrıca Ağrı’daki  İshak Paşa Sarayı’na bayıldım. Güneydoğu Anadolu'da ise Adıyaman'daki Nemrut Dağı'na çıkıp dev antik heykellerin arasında gezinmek ülkemizde mutlaka yapılması gereken şeylerin başında geliyor. Mardin,Midyat,Şanlıurfa ve Gaziantep’te çok güzel. Mutlaka gezilmeli. İki gez gittiğim Kapadokya, benim için ülkemizin en güzel yerlerinden biri. Güzel atlar ülkesi anlamına gelen Kapadokya'da gezip görecek o kadar çok yer var ki insan kendini kaybediyor .Göreme favorim. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmeli.

Son olarak başkent Ankara'ya lisedeyken okul gezisiyle gitmiştim. Anıtkabir,Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Atakule en beğendiğim yerlerdi.

maxresdefault (3).jpg

YURT DIŞI GEZİLECEK YERLER

EN İYİ GEZİ YERLERİ

KKTC ve Gürcistan

Kimlikle gidilebilen bu ülkeler mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Kıbrıs'a ortaokulda izci gezisiyle gitmiştim. Hala dün gibi aklımda. Tarihi kiliseleri, süper kumsalları, Girne Kalesi vb. görecek yeri çok, siz de gidin. Gürcistana'a ben de bir çok kişi gibi Trabzon'dan otobüsle gitim. Batum,yeni yapılan çok güzel bir kent. Ucuza yeme-içme ve eğlenmek için ideal.


Balkanlar

Balkan ülkeleri çoğu vizesiz ve ucuz oldukları için çok tercih ediliyor. Kuşkusuz en beğendiğim Balkan ülkesi Hırvatistan. Maalesef AB’ye girdikten sonra artık Türk vatandaşlarından vize isteyen Hırvatistan mimarisi, tarihi, adaları, eşsiz kumsallarıyla diğer ülkelerden ayrılıyor. Özellikle Istria bölgesi. Porej, Rovinj ve Pula kentlerini gezerken kendimden geçtim. Başkent Zagreb oldukça güzel bir şehir.2016'da Avrupa'nın en iyi Noel şehri seçildi. Liman kenti olan Rijeka'da çok beğendiğim yerlerden biri oldu. Dalmaçya kıyılarının en güzel şehri Split'te Avrupa’nın en etkileyici mimari saraylarından biri olan eski Roma eseri Diocletianus Sarayı.Hırvatistan'ın incisi Dubrovnik'e ise henüz gidemedim. İleride mutlaka!

Vizesiz gidilen en güzel Balkan ülkesi bana göre Karadağ. AB’ye girmeden hazır vizesiz iken mutlaka ziyaret edin…

Sırbistan ise en çok ziyaret ettiğim ülkelerden biri.4 kez ziyaret ettiğim başkent Belgrad Balkanların en büyük, en hareketli, en eğlenceli şehri.Ülkenin en iyi mimarisine sahip kenti Novi Sad ve Osmanlı izleri taşıyan tarihi kalesiyle ünlü Niş oldukça beğendiğim yerlerden.

İkinci vatanım diyebileceğim Bulgaristan, vize istiyor ama alabilecekler için oldukça güzel bir Balkan ülkesi. Eski başkenti Veliko Tarnovo en tarihi ve gezilmesi gereken ilk yeri. Karedeniz güzeli Varna özellikle yazın çok güzel, antik kentiyle ünlü Plovdiv, Tuna nehri kıyısındaki Ruse, dev anıtıyla ünlü Shumen favorilerim. Rila Manastırı ise ülkenin en güzel yapısı. Ayrıca Bosna Hersek'te Mostar tarihi köprüsüyle kuşkusuz balkanların en iyilerinden.

Makedonya, Arnavutluk, Kosova diğer ziyaret edebileceğiniz vizesiz balkan ülkeleri. Arnavutluk kıyılarında epey tatil yaptım. Makedonya’nın en güzel yeri Ohrid Gölü’ne de üç kez tatile gittim.


Doğu Avrupa

Rusya'nın başkenti Moskova doğu Avrupa’nın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri. Etkileyici binaları, sarayları, metrosu, meydanları, sokakları vazgeçilmez.

Kremlin Sarayı'na girdiğimde kendimi kaybetmiştim. Bu kadar muhteşem bir mimarinin içinde resmen ağzım açık kayboldum.

9 kez gittiğim Ukrayna'da çok sevdiğim ülkelerden. En beğendiğim şehri en batısında yer alan Avrupa mimarisinde kurulmuş Lviv. Çikolataları ve kahvesiyle en iyi yeme-içme rotalarından. Başkent Kiev'de küçük Moskova diyebileceğim oldukça büyük ve gezmesi keyifli bir yer. Karadeniz kenti

Odessa ise yine çok beğendiğim bir kent. Opera binasına hayran kaldım. 4 kez gittiğim Moldova'da küçük ama şirin bir ülke. Ülkemize göre çok ucuz. Başkent Kişinev gördüğüm en yeşil kent. Kentin içinde onlarca park ve orman var. Parklarda bedava wifi ve prizleri olan oturma banklarını görünce çok şaşırmıştım. Trenle Ukrayna'ya geçerken Moldova'nın doğal güzelliklerini ve şirin kentlerini gördüm.

Romanya ise pek bilmediğimiz ya da çingene deyip ezik gördüğümüz ama gerçekte bizim şehirlerimizden çok daha iyi mimariye sahip şehirleri olan çok güzel bir ülke. Yüzlerce yıllık kentler korunmuş ve içine girince sizi çok eskiye götürüyor. Romanya'da beni en çok etkileyen Transilvanya'nın meşhur Drakula şatosu olarak bilinen Bran Kalesi oldu. İçinde işkence aletlerini görünce kendimden geçtim .Kont Drakula olarak bilinen Kazıklı Voyvoda rumence adıyla Vlad Țepes'in doğup büyüdüğü ortaçağ şehri olan Sighisoara bugüne kadar gittiğim en mistik, ürkütücü, gizemli ve beni mutlu eden yerlerden. Tarihi şehirler Braşov,Timisoara ve Karadeniz güzeli Constanta diğer beğendiğim yerler. Başkent Bükreş'e ise dünyanın en büyük parlamento binasını görmek için mutlaka uğramalısınız.


Orta Avrupa

Gezdiğim orta Avrupa ülkelerinden beni en çok etkileyen Avusturya olmuştur. Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck'ta dağ havası almak ve yakınındaki dağ köylerinde dolaşmak oldukça keyifliydi.Mozart'ın şehri Salzburg'ta Mozart çikolataları yerken kendimden geçiyordum. Viyana'nın sarayları gez gez bitmiyordu.Viyana'de gezecek o kadar yer vardı ki tabi ki hepsini gezemedim. Viyana'nın ünlü eğlence parkı Prater Park'ta çocukluğuma geri döndüm. Dünyanın en eski dönme dolabını görmek mutluluk vericiydi.

Avusturya'dan sonra favorim Inssbruck'tan arabayla bir kaç saatte ulaştığım Bavaria eyaleti oldu. Başkent Münich, etkileyici mimarisiyle kendine hayran bırakan bir yer. Devasa metrosunda kaybolmuştum. Bölgenin en güzel yapısı kuşkusuz dünyanın en güzel şatosu olan büyüleyici mimariye

sahip Neuschwanstein Şatosu. Binanın olduğu yerde insan kendini cennette hissediyor. Yemyeşil doğa ve essiz binalar vay be dedirtiyor.

Macaristan'da orta Avrupa’nın favori yerlerinden. Budapeşte çok güzel bir şehir. Parlemanto binası, müzeleri, meydanları, Buda Kalesi, sokakları,parklarıyla gezerken kendimi kaybettiğim şehirlerden biri.Gece gezmesi bir ayrı güzel oluyo. Kalabalık olmayan zamanları tercih edin

Gelelim bir çok kişinin adını dahi duymadığı Ljublijana(lübliyana diye okunuyor).İtalya ve Hırvatistan arasında köprü olan minnacık bir ülke Slovenya'nın başkenti Ljublijana,çok şirin ve kendine hayran bırakan bir şehir.3 kez ziyaret ettim ve yine istiyorum. Tarihi köprüleri çok meşhur.

Hostel filmiyle ünlü Slovakya'nın başkenti Bratislava da en gözde orta Avrupa kentlerinden. Cadılar bayramını geçirdiğim en güzel yerlerden.


Kuzey İtalya ve Cote d'Azur

4 kez gittiğim İtalya kesinlikle gittiğim en güzel ülke. Her konuda en iyilere sahip. Yemekleriyle, tarihi kentleriyle, doğasıyla, sanat eserleriyle kendinden geçiyorsun.

Kuzey ve Orta İtalya'da onlarca şehri gezme fırsatım oldu. Ne yazık ki İtalya'ya 4 kere gitmeme rağmen Floransa'nın güneyine inemedim. Daha görecek yer çok olduğu için İtalya'ya ileride tekrar tekrar gitmek istiyorum. İtalya'nın şehirlerini kıyaslamak zor çünkü hepsi birbirinden güzel. Öyle ki insan kendi kendine soruyor ben neredeyim diye. Maalesef ülkemizde göremediğimiz korunmuş orta çağ şehirleri İtalya'nın her yerinde var.2 kez ziyaret ettiğim Pisa Kulesi, Kuzey İtalya'nın en ünlü yeri. Venedik kanallarında gezerken insan hiç oradan hiç ayrılmak istemiyor. Floransa'nın eşsiz heykellerine bak bak insan gözlerini alamıyor. Verona, Milano, Torino şehirlerini gezerken olamaz böyle bir yer diyorsunuz. Torino Mısır Müzesi ,eserleriyle dünyanın sayılı mısır müzelerinden. Aosta'nın binlerce yıllık kaleleri gezerken aklınıza yüzlerce soru geliyor. En doğu kenti Trieste'den en batı kenti San Remo'ya kadar her yeri farklı güzel. Rimini yakınlarındaki San Marino, ziyaret ettiğim en küçük ülke oluyor. İtalya'yı anlat anlat bitmez ileride ayrıntılı bir yazı yazarım. İtalya'nın Cenova kentinden arkadaşımla bir kaç günlük gezelim diye Fransa'nın Cote d'Azur bölgesine gittik. Arada kalan Monako'da kalmak pahalı ve zor olduğu için şirin bir sahil kenti olan Menton'da kaldık .Menton güzel bir sahil kenti. Monte Carlo'da ise insan burası nasıl bir yer diye soruyor. Bir günde tüm ülkeyi gezdik. San Marino'dan sonra ziyaret ettiğim ikinci en küçük ülke oluyor. Nüfusu sadece 37 bin ama dünyanın en ünlü kentlerinden biri. Monte Carlo'dan Fransa'nın Cote d'Azur bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Nice'a geçti, güzeldi.


Uzaklar

Afrika kıtasında gittiğim tek ülke Mısır. Üç kez gittiğim Mısır beni en çok etkileyen yerlerden biri olmuştur. Antik dünyanın 7 harikasından ayakta kalan tek yapı olan piramitler insanın ölmeden önce görmesi gereken 10 yerden biri sayılabilir .Mısır'a vize almak çok kolay ve ucuz bir ülke. İster turla ister bireysel olarak gidebilirsiniz. Başkent Kahire ve Büyük İskender'in adını verdiği İskenderiye şehri ziyaret edilmesi gereken başlıca kentler.

Kahire Müzesi'nde Tutankamun’un binlerce yıllık altın maskesini görmeden ülkeden dönmeyin. Hurghada ve Sharm El Sheik'de tatil yapma fırsatım oldu. Hoteller uygun ve her şey dahil sistemi iyi. Mutlaka tavsiye ederim. Kızıldeniz'de binlerce renkli balıkla yüzmek ve dalış yapmak süper bir tecrübe oluyor. Günlük turlar bulup Mısır'ın en turistik yerlerinden Luksor ve Karnak tapınaklarına gitmek ucuz ve kolay.

Amerika kıtasında ise A.B.D.'nin Florida eyaletine gitme fırsatım oldu. New York'tan sonra en çok turist çeken yer olan Miami'de insan kendini kaybediyor. Orlando'da dünyanın en büyük eğlence parklarında çılgınca eğlenip Everglades ulusal parkında dev timsahları görebilirsiniz. Florida'ya gidip Key West'te ki Amerika’nın en güney ucunu görmeden olmaz. Key West bugüne kadar gittiğim en güzel tatil ve eğlence adası.10 gün kaldım ama 100 gün kal deseler yine kalırım. Adada'da bisiklet kiralayıp uçtan uca bisiklet sürmek essiz bir deneyim oldu. Gittiğim en küçük ada ise Key West'ten günlük turlarla gidebileceğiniz az bilinen Dry Tortugas Adası. Adada yüzerken hiç görmediğim kadar deniz canlısını görme fırsatım olmuştu.

Asya kıtasında ise Singapur ,Hong Kong, Makao Tayvan ve Filipinler'e gittim. Singapur bizden onlarca sene ileride olan bir ülke. Singapur havayollarıyla aktarmalı uçuyorsanız ücretsiz turlarla kısa sürede kenti gezebilirsiniz. Filipinler ise ayrı bir dünya. Kendimi en huzurlu hissettiğim yerlerden biriydi. İnsanları ve havası o kadar sıcak ki ülkeden ayrılmak istemiyorsunuz.1 ay kaldım ama ileride mutlaka tekrar gitmek istediğim yerlerden biri. Başkent Manila devasa AVM ve gökdelenleriyle başınızı döndürüyor. Angeles City'nin yüzlerce bar ve diskosunda bir kaç dolara dans edip biramı yudumlamak süperdi. Dünyanın en güzel pirinç tarlalarının olduğu  Banaue ise herhalde bugüne kadar gördüğüm en güzel manzara ve doğal yerdi. Cadı kültürün yaygın olduğu mistik Sagada kentinde ölülerin asılı tabutlarını görmek için tropik ormanda uzun ve zorlu bir yürüyüş yapmak tarif edilmez bir maceraydı.

Hong Kong ise beni en çok heyecanlandıran şehir oldu. Farklı bir gezegende süper teknolojik bir şehirdeymişim gibi hissettim.


Kısaca en çok beğendiğim en iyi gezilecek yerleri paylaştım.

travel-guide-books-europe.jpg

EN İYİ GEZİ KİTAPLARI

NE OKUYALIM? 

Kitap seçmekte zorlananlar için internette yapılan anket, oylama ve beğenilme oranlarına göre ya da farklı gazete ve dergi editörlerinin seçtiği listelere bakarak seçilen en iyi gezi kitapları şöyle;

Simyacı. Paulo Coelho'nun.‘’Yolculuk bir öğrenme yöntemidir. Bilmemiz gerekenleri bize o öğretir.’’dediği kitap aynı zamanda dünyanın en çok satan kitaplarından biri.

Yolda – Jack Kerouac'ın en önemli eserlerinden olan kitabı, Kerouac’ın baştan sona kat ettiği Amerika’da yaşadıklarını anlattığı, büyük ölçüde otobiyografik bir kitap.

Seyahat Sanatı – Alain de Botton'ın kitabının akıcılığını sağlayan birçok nedenden biri de her bölümde ünlü bir yazar, filozof, ressam veya şairin bize eşlik ediyor olması.

Seyehattame - Evliya Çelebi'nin17. yüzyıla ait gördüklerini kendine has üslubuyla kaleme aldığı eser UNESCO Dünya Belleği Listesi’nde

80 Günde Devri Alem. Jules Verne'nin 1872’de kaleme aldığı meşhur roman, zengin bir İngilizin 80 günde havayolu kullanmadan dünyanın çevresini baştan başa dolaşmasını konu alır.

Odysseia. Homeros'un yazdığı eser Antik Yunan edebiyatının İlyada’dan sonraki en büyük destanı.

Motorsiklet Günlükleri. Küba'nın efsanevi simgesi Che Guevera'nın 23 yaşında Alberto Granado’yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşuyor.

Marko Polo’nun Maceraları. Ünlü seyyah Marco Polo'nun 13. yy’a ait efsane romanı Marco Polo’nun Asya; İran, Çin ve Endonezya’daki yolculuğunu ve Kubilay Han ile karşılaşmasını anlatır.

Gezi kitaplarına gelince tercihlerim daha çok bilgi, araştırma, rehber niteliği taşıyan gezi kitapları. İngilizce yayınlarda Lonely Planet serisi favorim. Türkçe yayınlarda ise Dost Kitabevi'nin gezi kitaplarını seviyorum. NTV Yayınları'nın farklı konulardaki kitapları ise oldukça güzel.100 Kale,100 Sanat Eseri vb. ülkemizin en iyi yerlerini tanıtan kitapları mutlaka okunmalı. Tek bir kitabım olsun içinde tüm ülkemiz olsun istiyorsanız Türkiye Tatil Rehberi  okunmalı.
Okunacak en iyi dergi ise benimde severek okuduğum Atlas.

NTV Yayınları
NTV yayınlarının farklı konularda birbirinden güzel okurken keyif aldığınız yüzlerce araştırma ve gezi konulu kitapları mevcut. Özellikle 100 serisi ve  cahillikler kitabı serileri herkesin kütüphanesinde bulunması gereken kitaplar.

Dost Kitabevi Yayınları
Türkçe gezi kitaplarında en çok gezi kitabı serisini barındıran Dost Kitabevi'nin yayınlarını tercih edebilirsiniz .Gerek görsel ayrıntılı gezi kitapları gerek  cep kitaplarıyla her türlü ihtiyaca yanıt verebiliyor. 

Lonely Planet 
Gezi yayıncılığında dünyanın en büyüğü olan Lonely Planet, benim de en çok tercih ettiğim yayın grubu .Aynı zamanda belgeselleriyle de oldukça popüler. Yüzlerce gezi kitabı ve onlarca gezi belgeseli bulunan firmanın eserlerini mutlaka okuyun. Türkçe çevirilerini yok.


movie-top2.jpg

EN İYİ SEYAHAT FİLM-BELGESELLERİ 

NE İZLEYELİM ?

Ne İzleyelim ?

IMBD ve diğer internet sitelerin yaptığı listelere kendi sevdiğim başarılı filmleri de ekleyerek izlemeniz gereken filmleri sıralamak istedim.

Into The Wild.IMBD ve bir çok sitede gezi filmlerinde liste başı olan film parayı reddeden Christopher'ın hayatının seyahatine çıkmasını anlatıyor.

Lost In Translation.Tokya'da geçen film en iyi senaryo Oscar'ını aldı.

Yüzüklerin Efendisi. J.R.R Tolkien’in fantezi romanlarından uyarlanan  Lord of the Rings üçlemesi hem macera dolu senaryosu hem de Yeni Zelanda’nın muhteşem doğasıyla göz dolduruyor.

The Way. Gezerken fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’ya giden Tom eve geri dönmek yerine, oğlunun geziyi bitirme arzusunu gerçekleştirmek için tarihi yolculuğa çıkmaya karar verir.

The Mummy. Mumya serisi hem mistik hem gezi hem macera sevenler için oldukça keyifli bir film. İngiltere'den Mısır'a uzanan yolculuk.

Ye Dua Et Sev Kitabı en çok satanlar listesine giren sonradan sinemaya uyarlanan Ye Dua Et Sev filmi Julia Roberts'ın muhteşem oyunculu ile oldukça keyif ve ilham verici Amerika'dan Hindistan'a uzanan gezi filmi.

Tibet'te Yedi Yıl. Konusunu yaşanmış olaylardan alan kitabın sinemaya

aktarılması Bratt Pitt'in oyunculuğu ile izleyenleri hayran bırakıyor.

BBC Planet Earth

Gezegenimizle ilgili bu güne kadar çekilmiş en güzel en iyi ve en ayrıntılı belgesel serisi. DVD seti olarak aldığım izlemekten doyamadığım bu seriyi mutlaka izleyin. BBC Planet Earth

Bazı seyahat, araştırma, doğa ve insan konulu belgeseller o kadar iyi oluyor ki izleyince sizi etkilemekle kalmıyor aynı zamanda yeni fikirler ve hayaller kurmanızı sağlıyor. Bugüne kadar DVD'sini aldığım ve defalarda izlediğim bir kaç belgeselden bahsetmem gerekiyor. İzlediğiniz güzel belgesel, program ve yayınları sizde sevdiklerinizle paylaşın hatta imkanınız varsa DVD'lerini hediye edin. DVD'si ülkemizde satılmayan veya DVD' ye para vermek istemeyenler bu yayınları netten araştırsın. Youtube vb. kanallarda yayınlanıyor veya torrent sitelerinde bulunuyor olabilirler.

Belgesel DVD'lerini Amazon, Ebay gibi sitelerden başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkeden ülkemize getirebilirsiniz.

Mutlaka izleyin

Dan Cruickshank

Onlarca gezi kitabı ve belgesel serisi olan dünyanın en ünlü gezginlerinden Dan beyin kitap ve belgeselleri mutlaka izlenmeli. Benim en sevdiğim

Around The World 80 Treasures.

BBC Wild Serisi

BBC'nin yayınladığı Wild Serisi ülkelerin vahşi ve doğal yaşamlarıyla ilgili çekilmiş en iyi belgesel serisi. İlk olarak Wich China DVD'sini izledim. Onlarca ülkenin wild serisi var. BBC Wild China DVD.

Francesco'nun Maceraları

DVD'lerini severek izleydiğim beni başka dünyalara sürükleyen en iyi belgesel serisi Venedikli köklü bir aileden gelen Francesco

de Mosto'nun Venedik'ten İstanbula'a devasa Venedik yelkenli teknesiyle gittiği inanılmaz yolculuğunu anlatan Francesco's Akdeniz Yolculuğu.Ünlü gezginin ayrıca İtalya ve Venedik'e özel gezi serisi ve DVD'leride var.

Francesco's Mediterrian Voyage DVD Box Set.

corte-di-re-artu-condivisione.jpg

EN İYİ KONAKLAMA TESİSLERİ

NEREDE KONAKLAYALIM? 

Bugüne kadar yüzden fazla otel, onlarca kiralık oda-ev, pansiyon,,hostel ,öğrenci evi, öğretmenevi, gönüllü evi vb. yerlerde konakladım.Bunca yerde kalan biri olarak kimini unuttum bile ama bunlardan bazıları beni öyle memnun bıraktı ki asla unutamayacağım anılar bıraktı hafızamda. Kısaca en beğendiğim tesislerden bahsedersem,

Yurt içinde kaldığım konaklama tesislerinden,

Corte di Re Artù,Lucca,İtalya

Daha yaşımın küçük(19) olduğu zamanlar ilk İtalya'ya gidişimde arkadaşımda gezi yaparken Lucca denilen çok tarihi ve mistik bir antik kentte yine antik ve mistik bir otelde konakladık. Bu güne kadar beni en çok etkileyen kaldığım oda bu oteldeydi.

Arkadaşımla ayrı odalarda kaldığımız için odamda rahatça dinlendim ve küvette keyif yaptım. Kral Arthur'un Mahkemesi anlamına gelen adıyla ve otantik mimarisi ve tarihi duvar resimleriyle odada kalırken hem ürktüm hem etkilendim hem de keyif aldım. Yolunuz düşerse bu eşsiz yerde mutlaka kalın. Hotel Corte di Re Artù .Kaldığım oda Mago Merlino.

Chealsea House Key West,Florida

Bugüne kadar kaldığım en pahalı konaklama tesisi olan Chealse House ( gecelik $350'dan 1 hafta toplamda $2450  bugüne kadar kaldığım en iyi ve en pahalı butik otel. Tabi bu kadar paraya değer mi derseniz, değer. Tek başıma kaldığım otelde kaldığım oda Amerikan filmlerinden çıkma gibiydi.

Kendime ait terasıma açılan kapı sayesinde odama giriş ve çıkış kolaydı. Havuzu pek kullanmadım çünkü Key West'in turkuaz renkli suyunda yüzmek varken havuza gerek yok.

Tropik adada geçirdiğim 1 hafta hayatımın en iyi anılarından biridir…

View Cave Hotel , Göreme,Kapadokya

Bugüne kadar kaldığım en büyük, en güzel, en otantik otel odası View Cave Hotel'de idi. Ailecek kaldığımız odada kendimize ait oturma odası, iki yatak odası, banyo vardı. Mağara içine oyularak yapılmış odada kendimizden geçtik ve uzun süre kalmak istedik. Fiyatta o kadar ucuzdu ki bu fiyata böyle bir odada kalmak bizi şoke etmişti. Mutlaka siz de yolunuz düşerse bu oteli deneyin. Kaldığımız oda 102 Kış Evi

En iyi kiralık ev deneyimi : Vicchio

Kimi evler vardır insanı büyüler ve asla o evden ayrılmak istemezsiniz .Bana bu duyguyu en fazla yaşatan ev Toskana'da kaldığım çiftlik eviydi. Yolunuz düşerse bu evde mutlaka kalın .İtalya'nın Toskana bölgesinin en güzel şehri Floransa yakınlarında bulunan bu ev eski bir çiftliğin orjinaline sadık kalınarak restore edilmesiyle oluşturulmuş. O kadar geniş ve büyük ki ferahlık patlaması yaşatıyor.

3 yatak odası olan evde kalabalık gruplar da kalabilir. Mutfağında yemek yapmak o kadar keyifli ki, ahşap mobilyaların büyüsüne kapılıyorsunuz. Evin bahçesi kocaman yazın isterseniz güneşlenmek mümkün .İkinci kata çıkarken özel bir kitap okuma ve müzik alanı yapılmış. Orada kitap okumak ve müzik dinlenmek oldukça keyifliydi.

Evin bulunduğu Vicchio köyüne Floransa'dan trenle ulaşmak mümkün.

Evi kiralamak için tıklayın.

Diğer kaldığım evleri görmek için Airbnb profilimi tıklayın.

KALDIĞIM VE ÇOK BEĞENDİĞİM EN İYİ KONAKLAMA TESİSLERİ:

İstanbul'da en iyi lüks otel Hilton İstanbul Bosphorus

İstanbul en iyi merkezi küçük otel Faros Hotel Taksim

İstanbul en iyi merkezi şehir oteli Best Westen Eresin Taksim Hotel 

İstanbul en iyi sahil oteli Marin Princess

İstanbul en iyi en yeni otel Hilton Garden Inn

İstanbul Avrupa yakası en iyi havalimanı oteli WOW Hotel

İstanbul Anadolu yakası en iyi havalimanı oteli ISG Hotel

Bursa en iyi konum otel Hotel Kervensaray City

Bursa en iyi kent otel İbis Bursa

İzmir en iyi lüks otel Hilton İzmir

İzmir en iyi şehir oteli Kaya Prestige Hotel

Ege Bölgesi en iyi her şey dahil otel Ömer Holiday Resort,Kuşadası

Akdeniz bölgesi en iyi her şey dahil otel Hyros Club Resort ,Kemer

En iyi uygun fiyatlı her şey dahil otel Maya World ,Side

Türkiye'nin en iyi havalimanı oteli IC Airport Hotel Antalya

Türkiye'nin en iyi termal oteli Lyrus River Spa Pamukkale

Türkiye'nin en iyi yetişkin oteli Riva Bodrum Resort,Bodrum

Türkiye'nin en iyi pansiyonu Karadut Pansiyon,Kayta,Adıyaman

Türkiye'nin en iyi mağara oteli View Cave Hotel,Göreme

Türkiye'de en beğendiğim otel odası 102 Kış Evi,Göreme

Yurt dışında beni en çok memnun eden oteller ise

En iyi butik otel Garni Romerhof , Inssbruck,Avusturya

En iyi kayak oteli Rila Hotel,Borovets,Bulgaristan

En iyi spa oteli Interhotel Sandanski , Bulgaristan

En iyi casino oteli Cherno More Hotel,Varna,Bulgaristan

En iyi tarihi otel George Hotel,Lviv,Ukrayna

En iyi mimari otel Londonskaya Hotel,Odessa,Ukrayna

En iyi tarasım otel Trianon Hotel,Bükreş,Romanya

En iyi deniz manzaralı otel Hotel Park Lovran,Hırvatistan

En iyi doğa manzaralı otel Banaue Hotel,Filipinler

En iyi alışveriş oteli Microtel Manila Mall of Asia,Filipinler

En iyi eğlence oteli Landhous Hotel,Brovary,Ukrayna

En iyi herşey dahil otel Titanic Beach Resort,Hurghada,Mısır

En iyi aquapark otel Titanic Beach Resort,Hurghada,Mısır

En iyi küçük şehir oteli Hotel Miano,Trieste,İtaly

En iyi relax otel  Best Westen Park Hotel Varna , Bulgaristan

En iyi küçük otel Snooze Hotel,Salzburg,Avusturya

En iyi lezzet noktalarına yakın otel Arnes Hotel,Viyana,Avusturya

En İyiler: Dersler ve Programlar
bottom of page